W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W NASTĘPUJĄCYCH PROGRAMACH:

projekty 05

ŚWIETLICZAKI NA TROPIE KOLORÓW ŚWIATA

W roku szkolnym 2022-2023 świetlica szkolna bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt. „Świetliczaki na tropie kolorów świata”. Jest to trzecia edycja, w której uczniowie będą zwiedzali poszczególne kontynenty.

Cele projektu:

• wychowanie ucznia aktywnego, świadomego swoich możliwości
    i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą;
  • uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;
  • działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;
  • rozwijanie zdolności manualnych ucznia;
  • zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.

Barwy flagi olimpijskiej symbolizują poszczególne kontynenty, które będą tematem przewodnim trzeciej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego. W projekcie znajduje się 6 modułów (5 dotyczących barw olimpijskich odpowiadających kolejno: Europie, Azji, Afryce, Ameryce i Australii z Oceanią i 1 wspólny „Kolorowy” w odniesieniu do wszystkich kontynentów).

projekty 01

WARZYWA, OWOCE I MLEKO W SZKOLE"

W programie szkolnym mogą uczestniczyć dzieci  z  klas I–V szkół podstawowych.  Dzieci otrzymują bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program ma kreować prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego będą im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, świeże i niskoprzetworzone:

• owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,
  • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego dzieci będą uczestniczyły w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych  zgodnie z wytycznymi MEN przez szkoły, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień.

więcej informacji: https://www.owocewszkole.org/

projekty 02

„PSIA LEKCJA” program edukacyjny o bezpieczeństwie dzieci i psów.

Cel programu:
Program jest odpowiedzią Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom na chęć szkół do zaangażowania się w działania organizacji, działania prozwierzęce, a przede wszystkim niesienie pomocy dzieciom w szpitalach. Uczestnicząc w programie otrzymacie podstawową wiedzę z obszaru potrzeb psa, sposobów komunikacji oraz tego jak może pomagać innym. Zdobytą wiedzę będziecie mogli wykorzystać w działaniu! „Psia lekcja” to cykl zajęć, składający się z minimum dwóch lekcji, realizowanych z tą samą klasą lub grupą, która następnie wspólnie przygotowuje działania skierowane do osób spoza tej grupy.
W programie może być zaangażowana klasa, grupa międzyklasowa, a nawet cała szkoła! Program wprowadza uczniów i uczennice w zagadnienia opieki nad psami, komunikacji psów i o tym jak zachowywać się bezpiecznie przy psie. Zajęcia lekcyjne i działania dostosowane są do wieku uczniów i uczennic szkoły podstawowej.

więcej informacji: https://edukacja.zwierzetaludziom.pl/

Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie

projekty 03

Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Naszym celem jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.

więcej informacji: https://www.wody.gov.pl/edukacja/aktywni-blekitni

projekty 04

„Zdrowa Misja” - Kreatywna edukacja żywieniowa w przedszkolach i szkołach

Celem programu jest promocja zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie zagrożeniom zdrowotnym spowodowanym nieodpowiednią dietą oraz  brakiem ruchu. Uczestnicy projektu poprzez udział w proponowanych aktywnościach dowiedzą się, jak podejmować świadome decyzje żywieniowe oraz, że jedzenie może być źródłem zdrowia, ale przede wszystkim wyrobią w sobie nawyki związane ze zdrowym stylem życia.

Projekt skierowany jest do placówek edukacyjnych należących do Programu Wrocławskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.

W ramach projektu realizowane będą następujące aktywności i działania:

• CYKL WARSZTATÓW KULINARNYCH  (cykl składający się z  3 spotkań)
  • KONKURSY  (cykl konkursów związanych ze zdrowym trybem życia)
  • KARTY PRACY   (zbiór zadań przeznaczony do edukacji żywieniowej najmłodszych, opracowane przez dietetyków zadania do wykonania przez dzieci podczas lekcji)
  • GAZETKI SZKOLNE ‘’ZDROWIK’’ (gazetki w formie drukowanej zawierające treści pobudzające kreatywność, aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie)

więcej informacji: https://polskiedzieci.org/projekty/zdrowa-misja/