Laboratoria Przyszlosci SP 5

Nasza szkoła bierze udział w programie „Laboratoria Przyszłości”. W ramach programu Laboratoria Przyszłości wsparcie może być przeznaczone na zakup wyposażenia stanowisk do pracy narzędziowej, sprzętu, narzędzi, elektronarzędzi, materiałów, innych przedmiotów i pomocy służących rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży.

Szkoła Podstawowa nr 5 w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 110 100 zł. 60 % tej kwoty zostało wydatkowane w 2021 roku. Za te pieniądze zostały zakupione:

• Zestawy Lego Education SPIKE i BricQ Motion
  • Klocki rozwijające umiejętności manualne
  • Roboty Photon

W 2022 roku wydano pozostałe 40% kwoty kupując:

• Zestawy z mikrokontrolerem – BeCreo
  • Zestawy elektroniczne Boffin 500
  • Stacje lutownicze
  • Skaner 3D
  • Modułowe Pracownie Przyrodnicze – Jakość powietrza
  • Wyposażenie pracowni audiowizualnej obejmujące
    • Aparat fotograficzny
    • Kamera cyfrowa 4K
    • Gimbale, statywy
    • Mikroporty, dyktafon
    • Zestawy oświetleniowe i akcesoria

Powyższy sprzęt będzie używany podczas zajęć z dziećmi w celu rozwijania umiejętności STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics – Nauka, Technologia, Inżynieria, Sztuka, Matematyka). W szczególności klocki Lego dostosowane są wszystkich grup wiekowych od klas 1-3 po klasy 7-8. Roboty Photon wprowadzą dzieci klas 1-3 w świat programowania. Zestawy BeCreo pozwolą uczniom klas 4-6 przenieść swoje umiejętności programowania z komputera do zaprojektowanych własnych urządzeń. Zestawy Boffin pomogą zrozumieć tajniki układów scalonych uczniom klas 7-8. Skaner 3D rozwinie naszą pracownię druku 3D, dając uczniom jeszcze większe możliwości projektowania trójwymiarowych obiektów. Na lekcjach z Modułem Jakość Powietrza uczniowie dowiedzą się jak badamy powietrze, jak bardzo jest zanieczyszczone w naszym mieście, jak to na nas wpływa i jak temu zapobiec. To wszystko będzie mogło być zaprezentowane przez uczniów i uwiecznione za pomocą wyposażenia audiowizualnego, które umożliwi nam wykonywanie filmów i zdjęć najwyższej jakości.

Program jest finansowany z środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, w postaci środków finansowych, dla jednostek samorządu terytorialnego będących organami prowadzącymi publiczne szkoły podstawowe dla dzieci i młodzieży lub publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.

Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

Przygotowano na podstawie: https://bip.um.wroc.pl/artykul/985/58544/laboratoria-przysz%C5%82osci