Aktualności


Dyplomy, podziękowania…    „Nasi Wspaniali”     Współpraca      Galeria   


Rok szkolny 2018/2019


Życzliwi w grudniu

Grudzień  dla ŻYCZLIWYCH był bardzo intensywny. Wzięliśmy udział w akcjach charytatywnych przeprowadzonych przez organizacje pożytku publicznego
z Dolnego Śląska. Były to:
– dwudniowa zbiórka żywności w sklepie przy
ul. Legnickiej organizowana przez Bank Żywności we Wrocławiu
– zbiórka materiałów plastycznych, zabawek
i gier planszowych dla wrocławskich szpitali oraz Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania
– zbiórka żywności dla niemowląt oraz słodyczy na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. 
Uczniowie wykonali również ozdoby świąteczne dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Przeprowadziliśmy ponadto kilka akcji w szkole.
Dzięki hojności rodziców i nauczycieli,  kupujących ciasto w czasie zebrań z rodzicami, zebraliśmy 1009 złotych na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. Zorganizowaliśmy kiermasz ozdób bożonarodzeniowych, który poprzedziły warsztaty ozdób świątecznych dla klas 2. i 4. przeprowadzone przez opiekunki wolontariuszy.
W czasie kiermaszu zebraliśmy do puszek 1085 zł, które zostały przekazane fundacji Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową.
W 2019 r. tempa nie zwalniamy i już w styczniu zorganizujemy kolejną akcję charytatywną!


Dzień Pomarańczowy, czyli dynia i marchewka w natarciu…

31 października upłynął w naszej szkole na pomarańczowo.Był to dzień pełen emocji i atrakcji. Wolontariusze zachęcali wszystkich uczniów do zdrowego odżywiania, rozdając ulotki z przepisami na pyszne i zdrowe wypieki z dyni i marchewki. Zorganizowali również kiermasz ciast i soków, z którego środki przekazane będą Kamatham  Tanuja z Indii, którą wspieramy  w programie Adopcja na Odległość. Odbył się także konkurs na lampion z dyni.  Dzień pomarańczowy był również okazją do zorganizowania kreatywnych zajęć integracyjnych. Uczniowie klas: 1a,1b i 4a uczyli się poprzez zabawę: układali z rozsypanki liter słowa takie jak pumpkin czy carrot, a następnie musieli słowa te przeliterować w języku angielskim. Układali także pocięty 
na kawałki obrazek przedstawiający jesienne warzywa,  z zamkniętymi oczami przyczepiali natkę do marchewki, a na koniec wykonywali figurki z warzyw, plasteliny, bibuły  i innych materiałów. Uczniowie wykazali się dużą inwencją  i kreatywnością, a wykonując zadania, bardzo dobrze się bawili.


ŻYCZLIWI i Adopcja na Odległość

25 października wolontariusze przygotowali słodką niespodziankę dla rodziców odwiedzających szkołę w czasie konsultacji. Uczniowie klas 7. i 8. upiekli pyszne ciasta,a Julka, Magda i Franek smacznie doradzali i zachęcali do wsparcia tej szlachetnej akcji. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ŻYCZLIWYCH  udało się zebrać 292 zł, które zasilą konto Kamatham  Tanuja z Indii, którą wspieramy w programie Adopcja na Odległość.
Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za wsparcie!


Pola Nadziei

Wolontariusze z naszej szkoły już kolejny rok zaangażowali się w akcję Pola Nadziei. Celem kampanii jest promowanie idei wolontariatu i niesienia bezinteresownej pomocy podopiecznym hospicjum. Ten szeroki zakres działań edukacyjnych i wolontaryjnych ma dodatkowy cel: pozyskiwanie środków na opiekę paliatywną. W poniedziałek, 22 października, w ogródku przed naszą szkołą kilkoro ochotników zasadziło żonkile –  symbole nadziei. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną, rozdawane będą podczas ulicznych kwest. Zebrane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na zaspokojenie najważniejszych potrzeb podopiecznych hospicjum.


Wielkie Tchnienie Życia

13 października wolontariusze z naszej szkoły zebrali się obok pomnika Aleksandra Fredry, aby razem z pracownikami wrocławskiego hospicjum i innymi uczestnikami akcji stworzyć krąg życia wokół Rynku. Całe wydarzenie odbyło się pod hasłem  Hospicjum to też życie. Przewodnim kolorem akcji był niebieski, tak też  ubrali się wszyscy wolontariusze. Magię tego przedsięwzięcia podkreślały bańki mydlane i balony, a Pan Wiewióra był atrakcją nie tylko dla małych dzieci, ale też tych starszych.


Rok szkolny 2017/2018

Wolontariusze kl.7           Wolontariusze kl.2


Sadzonka Dobra w SP 5.

Dnia 25 października grupa wolontariuszy naszej szkoły udała się do siedziby Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska przy ul. Traugutta we Wrocławiu. Zostaliśmy zaproszeni na Pierwszy Punkt Poboru Dobra. Cóż to takiego? – zapewne zapytacie. Otóż na początku zobaczyliśmy prezentację Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska w nowej formule wraz z zasadami współpracy ze szkołami. Następnie odebraliśmy Cerytfikat, świadczący o współpracy naszej szkoły z Hospicjum i udaliśmy się na  pełen dobrej energii do dalszego działania poczęstunek.  Z Balonikamii Sadzonką Dobra  wracaliśmy do szkoły pełni pomysłów i chęci do dalszego działania. Jeszcze tego samego dnia podzieliliśmy się Balonikami z Dobrym Słowem, a następnego dnia nasi najmłodsi wolontariusze – uczniowie kl. 1 a – przy pomocy kilku uczniów kl. II gimnazjum zasadzili Drzewko Dobra na terenie szkoły. Chłopcy byli tak przejęci losem śliwy renklody, że odtańczyli taniec „zaklinaczy deszczu”, szczerze wierząc, że jest to niezbędne dla przeżycia drzewka 😀 Miejmy nadzieję, że drzewku się u nas spodoba i za jakiś czas będziemy się cieszyć zielonymi liśćmi, a może i owocami?.. Kto wie..


Akcja „Marzycielska Poczta”, 

Nasi najmłodsi wolontariusze po raz pierwszy wysłali swoje ręcznie wykonane kartki dla chorej Martynki. Uczniowie starszych klas również przyłączyli się do akcji . Było to działanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.


Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska

07 września 2017 roku odbyło się pierwsze zebranie dla rodziców w roku szkolnym 2017/2018. Szkolny wolontariat zorganizował w tym dniu pierwszą w tym roku zbiórkę pieniędzy. Wolontariusze upiekli ciasta, które można było kupić, wspierając tym samym Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. Zbiórka okazała się dużym sukcesem – zebraliśmy sporą kwotę, którą w całości przekazaliśmy Hospicjum. Bardzo dziękujemy rodzicom oraz uczniom za pomoc w pieczeniu ciast  i  kupowaniu ich.

 

Rok szkolny 2016/2017

Wolontariusze-kl.2 i 3 2016/2017

II Bieg dla Hospicjum odbył się w sobotę 4 marca. Warunkiem udziału w biegu było dokonanie wpłaty na potrzeby wrocławskich hospicjów dla dorosłych. W ten sposób uczestnicy wsparli ich działalność. Zgłosiło się 800 osób a pobiegło 700. Imprezę obsługiwali wolontariusze z hospicjum i wrocławskich szkół. Z naszego  gimnazjum pomagało 20 wolontariuszy. Zamiast leniuchować w sobotni poranek byli już o 8:30 na Stadionie Olimpijskim. Pracowali w depozycie i zabezpieczali trasę biegu. Zostali też zaproszeni do pracy przy obsłudze innych wrocławskich maratonów.
Cały bieg zakończył się sukcesem – zebrano wg danych organizatora 41 987 zł.


10 lutego uczestniczyliśmy w IV Wrocławskim Balu Wolontariusza, który odbył się w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Szkockiej. Tematem przewodnim balu była miłość. Z tej okazji Zuzia z 2e napisała wiersz pt. „Oddaj kawałek siebie”. W czasie balu nasi wolontariusze wzięli udział w grach integracyjnych, konkursie na utwór literacki, konkursie muzycznym, śpiewali (karakoe) i tańczyli (m.in. belgijkę).
W czasie balu odbyła się licytacja lalek uszytych przez wolontariuszy wspólnie z seniorami. Nasi wolontariusze wylicytowali 6 lalek. Pieniądze na lalki zdobyli sprzedając ciasta w czasie zebrań z rodzicami. Zebrane z licytacji pieniądze zostaną przekazane przez wolontariat z ZS3 na szczepienia dzieci prowadzone przez UNICEF. Dziękujemy zaprzyjaźnionej grupie wolontariuszy ze Szkockiej za zaproszenie!


mini21 października uczestniczyliśmy w Targach wolontariatu 2016 – pt. „ Moda na wolontariat”. Tegoroczne targi były pretekstem do dyskusji n/t kondycji wolontariatu w naszym mieście. Zauważalna jest tendencja spadkowa, jeśli chodzi o zaangażowanie w wolontariat szkolny ale nie tylko. Organizatorzy postanowili zorganizować konferencje Open Spais, w czasie której zgłasza się tematy do dyskusji i wszyscy uczestnicy mogą zaangażować się w temat dla nich interesujący. Wolontariusze z Gimnazjum nr 1 zgłosili wiele ważnych tematów. Następnie około 2 godzin pracowali nad wybranymi tematami. Podobnie pracowali opiekunowie grup i osoby zainteresowane kondycją wolontariatu wrocławskiego. Podczas targów wolontariusze zapoznawali się z ofertą fundacji i stowarzyszeń pozarządowych, odpowiadali na pytania w ramach gry targowej, która towarzyszyła temu wydarzeniu. Całość zorganizowało Stowarzyszenie Żyj kolorowo z udziałem honorowym prof. Bohdana Aniszczyka, przewodniczącym Komisji Edukacji i Młodzieży. Zdjęcia …


miniWolontariusze, na czwartkowym spotkaniu 15 września, sprzedawali  przygotowane wraz z rodzicami słodkie, domowe wypieki. Dochód ze sprzedaży został  przeznaczony na dolnośląską organizację wspierającą dzieci terminalnie i nieuleczalnie chore (Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska). Podziękowanie … Zdjęcia …
Zapraszamy do przeczytania informacji na temat tej organizacji, które powstała niedawno i nie ma dużo dochodów. Warto im pomóc!

http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,hospicjum-dla-dzieci–smierc-nie-musi-byc-straszne,artykul,1722068.html

 

Rok szkolny 2015/2016

 Lista wolontariuszy 2015_2016

koncertW piątek 3. 06. w Jedynce odbył się drugi koncert charytatywny na rzecz fundacji L’arche opiekującej się osobami dorosłymi z niepełnosprawnością umysłową. Imprezę przygotował szkolny wolontariat „Życzliwi” pod dowództwem p. Bożeny Drab, a poprowadzili ją wspólnie byli i obecni uczniowie G1 oraz kukiełka – Tomek animowana przez wolontariuszkę fundacji. W koncercie wspólnie wystąpili nasi absolwenci, aktualni uczniowie, zaprzyjaźniony ze szkolnym wolontariatem chór seniorów z uniwersytety trzeciego wieku oraz podopieczni fundacji. Artyści i goście honorowi prof.Bogdan Aniszczyk i p.Maria Zawartko adiunkt z Akademii Muzycznej  otrzymali drobne upominki wykonane przez niepełnosprawnych. W programie znalazły się różne gatunki artystyczne. Był jazz, pieśni ludowe, skecze kabaretowe, etiuda teatralna, piosenka liryczna i zaangażowana poezja śpiewna, nie zabrakło także mocnego rockowego uderzenia.Niezwykle dopisała publiczność, która, kupując bilety – cegiełki w cenie 10 zł, wspomagała finansowo działalność Arki. Widzowie doskonale się bawili i chętnie odwiedzali stoiska kiermaszu towarzyszącego wydarzeniu. Szczególnym wzięciem cieszyły się ciasta. Spotkanie podsumowała bardzo dumna i wzruszona pani dyrektor, Zofia Stawicka, która podkreślała wspaniałą atmosferę, bezinteresowność i poczucie wspólnoty wszystkich obecnych na koncercie. Zdjęcia ...


img_20160415_185125-kopiowanieBal wenecki, czyli III Bal Wolontariusza zorganizowany przez Zespół Szkół nr 3 we Wrocławiu.
Nasi wolontariusze wzięli udział w balu charytatywnym zorganizowanym przez zaprzyjaźniony wolontariat.  Uczniowie założyli na bal suknie i stroje balowe oraz wystąpili w oryginalnych weneckich maskach. Grupa ze szkoły żydowskiej nauczyła nas tradycyjnych tańców żydowskich. Zdjęcia …


Klasa 2 c zorganizowała kolejny bar sałatkowy, z którego dochód został przekazany na budowę studni w Sudanie. Pieniądze na ten cel zostały przekazane za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej.


aaaDeszcz nagród spadł na naszych wolontariuszy we wrocławskiej edycji XXII Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.  Aleksandra Chwalińska została laureatem, a Oliwa Kropidłowska zdobyła wyróżnienie. Ola będzie reprezentowała Wrocław na etapie ogólnopolskim konkursu w Warszawie. Ola poproszona o głos przez organizatorów konkursu powiedziała: Wolontariat daje mi siłę. Każdy człowiek, który pomaga drugiej osobie, sam również korzysta z tej pomocy i to on najwięcej się uczy. Nasza grupa „Życzliwych” zdobyła w konkursie wyróżnienie. Gratulujemy! Zdjęcia …


rak„Zróbmy z raka nieboraka” to akcja, której celem jest pomoc Karolinie Ceglarskiej, studentce wrocławskiej politechniki. Karolina, poza chemioterapią, musi zażywać lek Nexavar, którego koszt wynosi 100 tys. złotych. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji – uczniowie przygotowali kiermasz z ciastami i własnoręcznie przygotowanymi dekoracjami oraz biżuterią. Wyroby cieszyły się dużym powodzeniem wśród rodziców i uczniów. Jak pisze Prezes Fundacji United Way Polska: Dzięki uruchomionej przez nas akcji „Zróbmy z raka nieboraka – pomoc dla Karoliny” udało nam się osiągnąć cel i zdobyć pieniądze na leczenie dziewczyny! Zdjęcia …


pola_nadzieiJuż siódmy raz przystąpiliśmy do akcji „Pola Nadziei”. W tym roku, na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, zasadziliśmy żonkile koło naszej szkoły i Szkoły Podstawowej nr 3. Dzieci z podstawówki pracowały pod opieką nauczycielki przyrody p. Grażyny Więcek. Teraz czekamy na wiosnę, żeby kwiaty zaczęły kwitnąć. Ścięte kwiaty będziemy rozdawać w DH i na ulicach Wrocławia. Dziękujemy za zakup cebulek klasom 1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 1f, 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 3a, 3b, 3c, 3d!


targi wolon16 października odbyły się III Wrocławskie Targi Wolontariatu. Targi odbyły się w Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin. Ponad 30 organizacji i instytucji prezentowało swoje działania wolontaryjne. Nie mogło tam zabraknąć także naszych gimnazjalistów. O swojej pracy opowiadała wiceprezydent Wrocławia pani Anna Szarycz, która była wolontariuszką min. w Papui i Nowej Gwinei. Relacja z targów Livi uczennicy naszej szkoły. „Dnia 16 października pojechaliśmy na targi wolontariuszy do Krzywego Komina. Na miejscu były różne stanowiska z zadaniami do wykonania. Na każdym z nich zbieraliśmy pieczątki. Do najciekawszych zadań zaliczały się: zrobienie „jaskółki”, napompowanie balonu i zrobienie z niego kwiatu, miecza lub psa. Trzeba było również odpowiadać na pytania, o różnym stopniach trudności. Przy okazji dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat pracy wolontaryjnej”. Zdjęcia …


banki10 października odbyła się akcja Wielkie Tchnienie Życia, zorganizowana przez Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. O godz. 15:45 spotkaliśmy się na pl. Solnym, gdzie organizatorzy zrobili nam na twarzy po trzy niebieskie kropki. Każdy z nas był ubrany na niebiesko – kolor, który jest symbolem Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Potem poszliśmy pod pomnik Aleksandra Fredry. Tu dołączyła do nas drużyna piłkarska. Razem tańczyliśmy w rytm muzyki granej na bębnach. Kiedy przestano grać „skamienialiśmy” w różnych pozach, na ok. 2,5 min. Później wszyscy dmuchaliśmy bańki mydlane. Fundacja, każdego roku, poprzez zabawę przypomina o swojej działalności, przypominając wrocławianom o chorych dzieciach, które czekają na wsparcie. Zdjęcia …


w sklepiePodziel się posiłkiem! To ogólnopolska zbiórka żywności.
25 i 26 września 42 000 wolontariuszy Banków Żywności zbierało artykuły spożywcze w ponad 4 000 sklepów na terenie całej Polski. 30 wolontariuszy z naszej szkoły zbierało żywność w Kauflandzie przy ul Małopanewskiej. Aby pomóc potrzebującym rodzinom wystarczyło dorzucić dodatkowe produkty do własnego koszyka, a potem przekazać je gimnazjalistom. Nasi wolontariusze już po raz trzeci brali udział w tej akcji. Zdjęcia …


ciastoWolontariat ruszył!
10 września 2015r., podczas pierwszych zebrań z rodzicami, szkolny wolontariat zainicjował pracę w nowym roku szkolnym. Uczniowie przygotowali domowe wypieki, które były sprzedawane rodzicom i nauczycielom. Pieniądze z kiermaszu zostały przekazane na potrzeby Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w akcję!

 

Rok szkolny 2014/2015

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Lista wolontariuszy w roku szkolnym  2014-2015

 

 

 

 


17-1W dniach od 26 lipca do 2 sierpnia wolontariusze z naszej szkoły przybywali w Londynie. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Erasmus+, który był finansowany ze środków unijnych. Uczniowie współpracowali z wolontariuszami z Rumunii, Anglii, Turcji, Hiszpanii, Litwy i Włoch, zwiedzali Londyn i okolice. Uczestnicy projektu zapoznali się z polityką ekonomicznego wykorzystania posiadanych dóbr. Projekt miał na celu kształtowanie postawy przeciwnej tzw. kulturze śmieci, czyli masowemu produkowaniu dóbr a następnie ich wyrzucaniu. Zdjęcia ... Szczegóły …


treb19 czerwca odbył się Koncert Charytatywny Absolwentów Gimnazjum nr 1. Impreza została zorganizowana wspólnie z Fundacją L’ARCHE i przyświecała jej idea – wszyscy jesteśmy zdolni. Mieszkańcy domu prowadzonego przez fundację pokazali krótki spektakl, który wzbudził w nas wiele emocji. Potem przyszedł czas na absolwentów naszej szkoły, a obecnie studentów i licealistów. Podczas nauki w naszej szkole osoby te wyróżniały się ogromnym zaangażowaniem w prace wolontariatu oraz uzdolnieniami muzycznymi. Po ukończeniu gimnazjum kontynuują swoje pasje muzyczne a niektórzy z nich są już absolwentami państwowych szkół muzycznych. Wysłuchaliśmy utworów w wykonaniu: Michała Biernata, Aleksandry Urbanek, Moniki Drabczyńskiej, zespołu Maćka Jarońskiego, Moniki Matczak i Ali Kowalewskiej. Potem wysłuchaliśmy muzyki poważnej w wykonaniu flecistki Patrycji Białko, trębaczy Tomka Palińskiego, Bartka Chmielewskiego i Michała Fąfary, z którymi zagrał ich nauczyciel mgr Marek Stroński oraz Piotra Bargieły, absolwenta wrocławskiej szkoły jazzu. Gościem specjalnym był raper Arci. Po koncercie mogliśmy spróbować wyroby cukiernicze przygotowane przez szkolny wolontariat oraz piekarnię „Julka”, sponsora produktów. Fundusze, uzyskane ze sprzedaży biletów, zostały przekazane Fundacji L’ARCHE. Zdjęcia …

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOd kilku lat współpracujemy z wrocławskimi hospicjami i rokrocznie bierzemy udział w kweście na rzecz tych placówek, podczas niedzieli hospicyjnej. Nasi wolontariusze, z pismem przewodnim od Biskupa Wrocławskiego i fundacji hospicyjnych, poszli do swoich parafii, gdzie otrzymali zgodę na przeprowadzenie zbiórki pieniędzy. Kwesta odbyła się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Wolontariusze kwestowali w parafii Św. Jadwigi, Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, Miłosierdzia Bożego, Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, Św. Agnieszki, Św. Wawrzyńca, Św. Andrzeja Apostoła, Najświętszego Imienia Jezus. W całym Wrocławiu zebrano 153 045,94 zł. Dziękujemy za wspieranie potrzebujących! Sprawozdanie … Zdjęcia …


5 grudnia grupa „życzliwych” uczestniczyła w imprezie z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. W trakcie uroczystej gali, nasz wolontariusz Wiktor Kuzincow, otrzymał wyróżnienie w konkursie „Dolnośląski Wolontariusz Roku 2014”. Gratulujemy! Zdjęcia …

 

11 października uczestniczyliśmy w puszczaniu baniek na wrocławskim Rynku. Nasza obecność była wyrazem jedności z dziećmi, które los doświadczył chorobą i cierpieniem. Sprawozdanie…

 

11 października wolontariusze byli w domu fundacji L’ Arche, który jest zamieszkiwany przez osoby niepełnosprawne intelektualnie. Wspólnie z mieszkańcami domu robiliśmy róże z kolorowych liści drzew. Sprawozdanie…  List L’Arche …

 

W dniach 3 i 4 października nasz wolontariat brał udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności. Nasza grupa zajęła się zbiórkami w Kauflandzie przy ul. Małopanewskiej oraz Biedronce przy ul. Kolistej. Sprawozdanie 1 Zdjęcia …  Sprawozdanie 2